تبلیغات
سبک زندگی- تمدن اسلامی- غرب شناسی

قالب وبلاگ


سبک زندگی- تمدن اسلامی- غرب شناسی
زمینه سازی برای ایجاد تمدن و سبک زندگی اسلامی در سایه ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) 
نویسندگان
لینک های مفیدخرید زود هنگام تبلت برای بچه ها، به عقیده کارشناسان اجتماعی و روانشناسی، فرصت های رشد را از کودکان می گیرد و به دلیل جذابیت هایی که دارد، فرصت رشد را از آنها گرفته و خلاهای شخصیتی در انان ایجاد میکند.

آنچه مشخص است اینکه اجتماعی شدن یک اتفاق نیست که به طور ناگهانی رخ دهد یا شبیه به یک توانایی نیست که بتوان با مطالعه یک کتاب آنرا کسب کرد. بلکه یک فرایند است که در طول و دوره ای از زمان اتفاق می افتد و بستری را ایجاد می کند تا فرد بتواند از آن به عنوان پلی برای ورود به دنیای بزرگتر گام بردارد. به طور مثال این فرایند از بدو تولد هر انسانی آغاز می شود و تا پایان عمر ادامه دارد. مهمترین بخش از فرایند اجتماعی شدن هر فردی به دوران کودکی او مربوط می شود. دورانی که در شکل گیری شخصیت افراد تاثیر بسیار زیادی دارد.

یک کودک نیاز دارد تا به برقراری ارتباط با دیگران بپردازد تا به این وسیله مهارتهای اجتماعی شدن را کسب کند و با انواع رفتارهای اجتماعی اشنا شود و بخش مهمی از پروسه تربیتی خویش را سپری کند.

تصورکنید در گذشته کودکان این فرصت را داشتند که بیشترین وقت خود را در محیط های باز سپری کنند و با طبیعت در تماس مستقیم باشند و همین امر موجب می شد تا بازیهایی را انتخاب کنند که پیرامون این محیط باشد. در کنار این مطلب نکته مهم دیگری وجود داشت و ان وجود همسالانی بود که موجب می شد کودکان هرگز تنها نباشند و همواره به این موضوع بیندیشند که چگونه می توانند با طرف مقابل خود به برقراری ارتباط و تعامل بپردازند. در این میان دچار چالش های متعدد می شدند و همین امر موجب میشد تا برای حل این چالش ها هم، به دنبال راهکار باشند. مسلما قرار گرفتن کودکان در چنین فضایی موجب رشد و بلوغ ذهنی آنها می شود و مهارتهای بیشتری را در جهت تعاملات خویش می آموزند. اما حکایت کودکان امروز قدری تفاوت یافته است.

به نظر می رسد اجتماعی که کودکان امروز در آن رشد می کنند بیشتر به جامعه ای مجازی شباهت دارد. یک جامعه مجازی که می تواند در قالب تبلتی کوچک در دستان بچه ها قرار گیرد و همه جا، همراه و هم بازی آنها باشد. طبیعتا زیرکی و شیطنت بچه های امروز هم مزید بر علت شده است که والدین برای خلاص شدن از غرغرهای ناتمام کودکان، تبلتی را به انها تقدیم کنند که ساعتها سر در آن فرو برند و با شخصیت های مجازی بازیهای رایانه ای ارتباط برقرار کنند.

این موضوع بارها و بارها دیده شده است. حتی در اماکن عمومی هم تبلت ها توسط بچه ها حمل می شوند. به طوریکه گه گاه به نظر می رسد داشتن تبلت هم برای بچه ها به نوعی ارزش و کسب منزلت اجتماعی تبدیل شده تا به این وسیله هم به یکدیگر فخر فروشی کنند و پز بدهند. این هم می تواند یک مساله مهم اجتماعی باشد که اصلا چرا والدین عزیز این احساس را در فرزندان خود ایجاد نمی کنند که داشتن تبلت و موبایل، ارزش اجتماعی نیست بلکه اینها وسیله هایی هستند در جهت سهولت ارتباطات و انجام برخی از امور. 

بی تردید می توان یکی از معضلات جامعه امروز را همین مساله دانست. یعنی کسب منزلت و ارزش اجتماعی به واسطه داشتن یک ابزار. حقیقتا لازم و ضروری است که والدین عزیز که برای فرزندان خود ارزش بالایی قائل هستند در فرایند اجتماعی شدن فرزندانشان این موضوع را مد نظر داشته باشند و بدانند که فقدان توازن میان آموزه های فرهنگی و اجتماعی ممکن است آسیب های فراوانی را به دنبال داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که وسایل نوین ارتباطی، فرصت بازی با همسالان را از فرزندان می گیرند و در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی انها اثر می گذارند. آنچه مهم است در یادگیری کودکانمان مد نظر داشته باشیم این است ارزشمندی یک انسان به رفتار و کردار او وابسته است نه اینکه چه وسایل وابزارهایی را داشته باشد.

خرید زود هنگام تبلت برای بچه ها، به عقیده کارشناسان اجتماعی و روانشناسی، فرصت های رشد را از کودکان می گیرد و به دلیل جذابیت هایی که دارد، فرصت رشد را از آنها گرفته و خلاهای شخصیتی در انان ایجاد میکند.

آنچه مهم است اینکه بدانیم اجتماعی شدن کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است و این فرایند چیزی نیست که بتوان انرا در صفحه تبلت و موبایل جستجو کرد. بلکه در تعاملات اجتماعی و برقراری ارتباطات چندگانه با دوستان،آشنایان و خانواده است که می توان به کسب انواع مهارت های اجتماعی پرداخت و به رشد ذهنی و بلوغ فکری افراد کمک کرد تا بتوان شخصیتی معتدل و شایسته را پیش رو داشت. شخصیتی که بتواند فردی مفید و موفق در جامعه فردایش باشد و از عهده مسئولیتهایی که دارد بر بیاید.

نویسنده/گان: 
سال عرضه: 
1393
محل چاپ: 
تبیانطبقه بندی: رسانه، 
برچسب ها: تبلتفرصت رشدمهارت های اجتماعیارتباطات چند گانه، آسیب های تبلت، عوارض تبلت برای کودکان،  
[ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 ] [ 10:31 ب.ظ ] [ مدیر پایگاه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

غرب شناسی- سبک زندگی- تمدن اسلامی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید

وب ابزار

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :