تبلیغات
سبک زندگی- تمدن اسلامی- غرب شناسی

قالب وبلاگ


سبک زندگی- تمدن اسلامی- غرب شناسی
زمینه سازی برای ایجاد تمدن و سبک زندگی اسلامی در سایه ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) 
نویسندگان
لینک های مفید


رضا منصوری، فلسفه فیزیک، فلسفه علم، غرب شناسی، غرب پژوهی
  انسان مبتنی بر مفاهیم می اندیشد. ما حداقل از ظهور اسلام به بعد با مفهوم «علم» آشنا هستیم. در چهارصد سال اخیر مفهوم «science» در دنیای مدرن به وجود آمده که علی رغم اینکه ما آن را «علم» ترجمه کرده ایم، کاملاً با معنای علم در سابقۀ تاریخی ما متفاوت است. 
حدوداً از قرن 16 میلادی و از زمان «نیوتن» به بعد، روش علمی جدیدی ابداع شد. بر این اساس، برای تعریف مفاهیم، اجماع صورت می گرفت که مثلاً به چه چیز «زمان» گفته شود و سپس مدل هایی مبتنی بر این مفاهیمِ قراردادی شکل گرفت. این مدل ها برای پیش بینیِ طبیعت، به واقعیت عرضه می شوند و اگر قابلیت پیش بینی را داشته باشند، علمِ مقبول به حساب می آیند. 
بنابراین در فیزیک و به طور کلی در علم مدرن، قوانین به هیچ وجه نشأت گرفته از طبیعت نیستند و قراردادی بودن آن ها بر کسی پوشیده نیست. این در حالی است که برای مثال در زمان ابن سینا، برای دست یافتن به ماهیت مفهومی مانند «زمان»، به آن می اندیشیدند. 

این سخنرانی، 27 اردیبهشت 1393، به همت «اندیشکدۀ مهاجر»  توسط دکتر رضا منصوری در همایش «فیزیک و فلسفه» در دانشگاه صنعتی شریف ایراد شده است. 

برای دانلود کلیک کنید
طبقه بندی: دانلود ها،  فلسفه علم،  مدرنیته، 
برچسب ها: فلسفه علم، فلسفه فیزیک، روش شناسی فیزیک مدرن، مبانی قیزیک مدرن، دانلود سخنرانی درباره فیزیک مدرن، دانلود سخنرانی دکتر رضا منصوری، غرب شناسی،  
[ یکشنبه 29 تیر 1393 ] [ 06:10 ب.ظ ] [ مدیر پایگاه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

غرب شناسی- سبک زندگی- تمدن اسلامی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید

وب ابزار

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :